Choroba alkoholowa zalicza się do kategorii chorób, które nie są do wyleczenia. Uzależnienie nie determinuje naszego życia.

4 lipca, 2021 0 przez admin

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uważany jest za poważną jednostkę chorobową. Wpisuje się on w szeroki wachlarz uzależnień, które wyłącznie przy pomocy specjalistycznej terapii można pokonać. Tutaj trzeba podkreślić, że pokonanie choroby nie oznacza jej wyleczenia.

 

Choroba alkoholowa należy bowiem do tej kategorii chorób, które nie są do wyleczenia. Znaczy to, że uzależnionym od alkoholu zostaje się na całe życie. Rzecz jednak w tym, że twoje życie może przebiec inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Ażeby jednak tak to się potoczyło, niezbędna jest kompleksowa opieka nad uzależnionym. Jeżeli ktoś pragnie pokonać alkoholizm, najlepszym miejscem do tego jest specjalistyczna klinika ,w której leczenie ma naprawdę charakter złożony. Przebywanie w tego typu miejscu gwarantuje 1-wszy oraz kluczowy warunek skutecznego leczenia – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi także odbyć detoks. To oczyszczenie organizmu jest niezbędne, nie tylko do prawidłowej oceny fizycznego stanu osoby uzależnionej, lecz także do pokazania jej, jak głęboko choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Ponieważ de facto prawdziwa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w głowie chorego. To właśnie dlatego psychologiczny aspekt choroby alkoholowej jest tak ważny. Leczenie alkoholizmu Lublin w każdym przypadku wymaga zaangażowania pacjenta. Jeśli ktoś nie zamierza się leczyć, jeżeli już nie posiada w sobie woli walki, bardzo trudno spodziewać się postępów.

 

Terapeuci wiedząc o tym na samym początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych chorych, którym brakuje motywacji, starają się w pełni zaangażować. Tych jednak, którzy pragną walczyć, odpowiednio wspierają w wzmacnianiu ich determinacji. Kiedy spostrzegają, że pacjent jest zdeterminowany, że pacjent bardzo chce podjąć walkę, przechodzą do kolejnych etapów. Podczas następnego etapu terapii próbują dotrzeć do źródła kłopotu. Bo samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. Alkoholizm jest efektem. Motyw, który zachęcił ich pacjenta do nieumiarkowanego picia, leży zawsze gdzieś poza nim. I to jego sprecyzowanie jest wtedy priorytetowe. Dopiero poznanie powodu, umożliwia podjąć dalszą pracę. To z całą pewnością wymaga czasu. Ale należy go wygospodarować, aby wreszcie uwolnić się od złego w swojej głowie, który doprowadził to tego, że pacjent znalazł się w takim, a nie innym położeniu. A w momencie kiedy to się uda, można przejść do kolejnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie pacjenta, jak może sobie radzić w stresujących chwilach. Dlaczego? Bo w szczególności w takich chwilach przychodzi chęć sięgnięcia po używkę. W dodatku chory uczy się także odmawiania alkoholu osobom trzecim oraz radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego nieduża ilość może spowodować nawrót choroby.

 

Psychologiczny aspekt leczenia choroby alkoholowej jest niewiarygodnie ważny. Można nawet powiedzieć, że nie ma możliwości skutecznej terapii, bez spotkań z z psychologiem. Stosowanie leków, owszem potrafi również dać dobre rezultaty, lecz powinno ono być pracą z psychologiem uzupełnione.